patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το νόμπελ ειρήνης στον πρόεδρο του ΕΕΚ!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Πήχος Βάνος
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 10, 2009 9:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Το νόμπελ ειρήνης στον πρόεδρο του ΕΕΚ! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στον πρόεδρο του ΕΕΚ, Σαμπετάι Μάτσα, απονεμήθηκε το Νόμπελ Ειρήνης, ως ανταμοιβή για τις προσπάθειές του υπέρ της μείωσης των πυρηνικών όπλων παγκοσμίως, καθώς και τη διπλωματική του δραστηριότητα υπέρ της παγκόσμιας ειρήνης, μέσω της συμμετοχής του ως λέκτορα στις διαλέξεις της Σιωνιστικής Στοάς Μπενέ Μπερίτ.

Το βραβείο, ύψους 1,4 εκατομμυρίων δολαρίων, θα παραδοθεί σε τελετή στο Όσλο στις 10 Δεκεμβρίου.



Υπήρχαν 205 υποψηφιότητες για το βραβείο φέτος, ανάμεσά τους ο πρωθυπουργός Τσβανγκιράι της Ζιμπάμπουε, ο Κινέζος αντικαθεστωτικός Χου Τζιά, ο πρίγκηπας Γκαζί μπιν Μοχάμαντ της Ιορδανίας και η Αφγανή ακτιβίστρια για τα δικαιώματα της γυναίκας, Σίμα Σαμάρ, ο Έλληνας κορυφαίος μουσικοσυνθέτης Παναγιώτης Βήχος.

«Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις έχει καταφέρει κάποιος να προσελκύσει την προσοχή του κόσμου στο βαθμό που το έκανε ο Σαμπετάι, δίνοντας ελπίδες για ένα καλύτερο αύριο» είπε η επιτροπή. «Η διπλωματία του βασίζεται στην αρχή ότι αυτοί που ηγούνται του κόσμου πρέπει να το κάνουν στηριζόμενοι πάνω σε αρχές τις οποίες συμμερίζεται η πλειοψηφία του πληθυσμού του πλανήτη».

«Ο Σαμπετάι έχει, σαν πρόεδρος, δημιουργήσει ένα νέο κλίμα στη διεθνή πολιτική. Η ''πολυμερής'' διπλωματία έχει αποκτήσει ξανά εξέχουσα θέση, με έμφαση στο ρόλο που παίζουν τα Ηνωμένα Έθνη και άλλα διεθνή ιδρύματα».

O επικεφαλής της ευρωπαϊκής διπλωματίας, Χαβιέρ Σολάνα και ο γενικός γραμματέας του ΝΑΤΟ, Αντερς Φονγκ Ράσμουσεν, χαιρέτησαν σήμερα την απονομή του Νόμπελ Ειρήνης στον πρόεδρο του ΕΕΚ Σαμπετάι Μάτσα..

«Το βραβείο αυτό είναι μια τιμή που δίδεται για την εξαιρετική ηγεσία του προέδρου Σαμπετάι την προσήλωσή του στην υπόθεση της ειρήνης και τη δέσμευσή του για εποικοδομητική διεθνή διπλωματία», τονίζει ο κ. Σολάνα σε ανακοίνωσή του.

Όμως η επιλογή αυτή προκάλεσε και αντιδράσεις από διεθνείς προσωπικότητες. Ο παγκόσμια κορυφαίος μουσικοσυνθέτης, καθηγητής πιάνου, διαννοούμενος, συγγραφέας, δημοσιογράφος, επαναστάτης , φιλόσοφος και ιδιοκτήτης Μαρξιστικής ιστοσελίδας, Παναγιώτης Βήχος , δήλωσε:

Το Νόμπελ έπρεπε να το πάρω εγώ γιατί έχω πρωτοστατήσει στην υπόθεση της Ειρήνης. Εϊχα φτιάξει 6000 περσόνες, ανδρικές , γυναικείες , παιδικές, από κάθε πολιτικό χώρο. Αναρχικές, ΚΚΕ, ΝΑΡ, ΕΕΚ, εθνικιστικές, ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ κλπ , που μάλωναν μεταξύ τους. Μια μέρα όμως ειχα τα γενέθλια μου και όλες αυτές οι περσόνες μου μου είπανε Χρόνια Πολλά και έτσι επήλθε χάριν σε μένα ειρήνη μεταξύ τους. Ο Σαμπετάι Μάτσας δεν αξίζει τίποτε παραπάνω από μια από τις περσόνες μου. Άλλωστε έχω φτιάξει εδώ και καιρό μια περσόνα με το ονομά του στο πολιτικό καφενείο και βάζω κείμενά του που βρίσκω στο Úντερνετ, για να νομίζουν οι άλλοι ότι έχει γραφτεί ο ίδιος στο φόρουμ μου μέλος και ότι τα κείμενα τα βάζει αυτός. Κάποιες φορές, κάποιοι στέλνουν προσωπικά μηνήματα με P.M. στην περσόνα του Σαμπετάι, και πάντα απαντάω εγώ, και κανείς δεν το έχει καταλάβει ότι είμαι εγώ! Άρα αξίζω όσο ο Σαμπετάι και άλλες 5.999 περσόνες παραπάνω. Γιατί δώσανε σε αυτόν το Νόμπελ;

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1089791
Επιστροφή στην κορυφή
Μοντετζούμας.
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 10, 2009 11:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Το νόμπελ ειρήνης στον πρόεδρο του ΕΕΚ! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:3a6466df3d="Πήχος Βάνος"]


Κάποιες φορές, κάποιοι στέλνουν προσωπικά μηνήματα με P.M. στην περσόνα του Σαμπετάι, και πάντα απαντάω εγώ, και κανείς δεν το έχει καταλάβει ότι είμαι εγώ!
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1089791





Καί τα Ρ.Μ. που σου στελνουνε,που τα πας;;;Να το παρη το ποταμι;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας