patari.org Αρχική σελίδα patari.org
Χώρος συζήτησης της πατριωτικής αριστεράς
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Μυνηση κατα των Λαθρομεταναστευτικων Συμμοριων...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Περί βλακείας ή όχι
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 18, 2009 2:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:f9fa763353="Anonymous"]obelix με έπεισες ρε μπαγάσα
τώρα ξέρω… δεν παριστάνεις τον βλάκα…


Κανένας δεν είναι βλάκας. Και αυτό είναι χειρότερο. Γιατί συνειδητά προβοκάρετε τον Obelix αλλά άλλοι πάνε στον...κήπο. Η δημοκρατία σας βλέπεις.

Εσύ Obelix δε το βλέπεις; Εχει κανένα νόημα με τέτοιους όρους να συνεχιστεί ο διάλογος;
Επιστροφή στην κορυφή
απελάτης



Συμμετέχουν: 17 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 527

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 18, 2009 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι ξέρεις εσύ από διάλογο, αυτεπάγγελτε δικηγόρε του Οβελίξ; Εδώ υπάρχει κάτι που σου είναι ξένο. Μπορεί να δημοσιεύσει ο καθένας χωρίς προαπαιτούμενα και λογοκρισία. Αν είναι κάτι ανάξιο λόγου στέλνεται, στην παιδική χαρά ή στο περιθώριο (αναλόγως) και ο καθένας μπορεί να το διαβάσει εκεί, κι αν θέλει μπορεί να προβάλει τις ενστάσεις του. Ο Obelix έχει πάρει μέρος σε ατέρμονες διαλόγους. Κατά την γνώμη μου η συζήτηση μαζί του μοιάζει, τις περισσότερες φορές, απόπειρα διαλόγου με κουφό. Καταντάει ανούσια βυζαντινολογία και φυσικό είναι να προκαλεί κόπωση, εκνευρισμό και κάποιες αντιδράσεις όχι και τόσο ευγενικές. Εγώ τις θεωρώ πολύ φυσιολογικές. Οι καιροί είναι δύσκολοι για ακαδημαϊκούς συζητητές. Αν παρόλα αυτά έχει λείψει στον Obelix η «εκλεκτή» παρέα και τα χειροκροτήματα επιδοκιμασίας, ξέρει που θα τα βρει. Εδώ στο patari.org δεν προσφέρουμε τέτοιες υπηρεσίες. Και προτιμάμε χίλιες φορές τους καλούς εχθρούς από τους κακούς φίλους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3778

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 18, 2009 9:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ανακεφαλαίωση: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εξέφρασα μία σαφή αμφιβολία. Ότι δεν είναι δυνατόν (και μάλιστα μέσα σε κατάσταση ΔΕΙΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ) να αληθεύει πως οι Μετανάστες:

1) Παίρνουν σπίτια δωρεάν,

2) Παίρνουν σύνταξη σε έναν χρόνο,

3) Έχουν δωρεάν ΕΣΥ, και

4) Το πρόγραμμα είναι να συνεχίσουν να έρχονται ΚΑΤΑ ΜΑΖΕΣ, ήτοι ο αριθμός των παραπάνω ΔΑΠΑΝΩΝ να συνεχίσει να αυξάνεται ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΙΚΑ,

όλα δε αυτά όταν η Άρχουσα Τάξη τους έχει φέρει εδώ με στόχο ΝΑ ΠΕΡΙΚΟΨΕΙ αυτά (τα ψίχουλα, έστω) που έδινε άλλωτε στους Έλληνες, έχοντάς τους να δουλεύουν ΕΞΕΥΤΣΕΛΙΣΤΙΚΟΥΣ μισθούς, ΧΩΡΙΣ ασφαλιστικά, και να κοιμόνται 100 και 200 μαζί σε ένα ερείπιο.

Τα λεφτά που (υποτίθεται πως) ξοδεύονται για τα παραπάνω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ, ναι μεν έχουν αραπαγεί από τις τσέπες των φορολογουμένων, αλλά, από τη στιγμή που έγινε αυτό, ευρίσκονται στην τσέπη των ΒΙΟΜΗΧΑΝΩΝ, των ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ, και του ΚΑΡΑΤΟΥΣ ΑΥΤΩΝ. Όλοι ετούτοι έχουν στόχο ό,τι άρπαξαν να το κρτήσουν για δική τους "ΚΟΝΟΜΑ" όχι "να το σκορπίσουν με τις χούφτες", αντικαθιστόντας τους Έλληνες Εργαζόμενους με αλλοδαπούς οι οποίοι θα απολαμβάνουν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από ό,τι οι πρώτοι.

Δεν είναι δυνατόν να ισχυρίζεται κανείς πως "η Αστική Τάξη βγάζει κέρδος από τους Μετανάστες", και, με την ίδια ανάσα, να προσθέτει πως "η Αστική Τάξη βάζει το χέρι βαθειά στην τσέπη", για να τους δώσει όλα τα πραπάνω, που αφήνουν ΣΤΑΔΙΑ πίσω ακόμα και τις μεγαλύτερες παροχές που είχαν αποσπάσει ποτέ οι Έλληνες Εργαζόμενοι. Δεν είναι δυνατόν να ισχυρίζεται κανείς πως οι Μετανάστες ήρθαν με στόχο "να καταστρατηγηθούν τα κεκτημένα των Ελλήνων", ταυτόχρονα δε να ισχυρίζεται πως οι Μετανάστες ήρθαν εδώ για να αποκτήσουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΙ ΔΑΠΑΝΗΡΟΤΑΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ.

Υπέβαλα λοιπόν το ερώτημα: Τι στοιχεία υπάρχουν, σύμφωνα με τα οποία οι Μετανάστες προβλέπεται "να αποκτούν δωρεάν σπίτια", "να παίρνουν σύνταξη μέσα σε έναν χρόνο", "να έχουν δωρεάν ΕΣΥ", και δεν συμμαζεύεται;

Οι απαντήσεις που πήρα, μέχρι στιγμής, έχουν ως ακολούθως (ΟΛΕΣ ευρίσκονται σε αυτό το βήμα, σε προηγούμενες σελίδες, για όποιον επιθυμεί να βεβαιωθεί):

1) "Αυτή είναι η πραγματικότητα, και η πραγματικότητα είναι αυτό που μετράει."


[quote:71e433e614="Anonymous"]Το ζήτημα δεν είναι, Obelix, τι κατά τη γνώμη σου είναι δυνατό να γίνεται. Ξεκινάμε απ’ αυτό που πραγματικά γίνεται, είτε το χωράει η γκλάβα μας είτε όχι. Αυτό που σου λένε έγινε θέμα σε όλα τα Μέσα (όχι επίμονα, είναι η αλήθεια). Έγινε όμως. Δεν νομίζω ότι συνωμότησαν τα ΜΜΕ για να οδηγήσουν εσένα σε λογικά αδιέξοδα. Ξεκίνα λοιπόν, άνθρωπε μου, απ’ την πραγματικότητα, και βγάλε τα συμπεράσματα σου. Μην προσπαθείς να προσαρμόσεις την πραγματικότητα σε συμπεράσματα που έχει έτοιμα εκ’ των προτέρων, επειδή έτσι θέλεις να έχουν τα πράγματα και όχι επειδή έτσι έχουν. Σοφέ μου, πάμε απ’ την ζωντανή πραγματικότητα στη νόηση και όχι το αντίστροφο.


Σωστό, κατ' αρχήν, αλλά αυτό που ζητούσα είναι ακριβώς ΣΤΟΙΧΕΙΑ ότι όντως αυτή είναι η πραγματικότητα. Αυτό δεν αποδεικνύεται, απλά και μόνο, με το να το ισχυρίζεται κανείς.

2) "Ψάξε και βρέστα εσύ τα στοιχεία!"


[quote:71e433e614="Anonymous"][quote:71e433e614="Obelix"]Έχεις συγκεκριμμένα στοιχεία ότι γίνεται έτσι;


Υπάρχουν και παρά υπάρχουν. Υπολογιστή έχεις. Ψάξε βρέστα μόνος σου.

Άκρως ενδιαφέρουσα μέθοδος τεκμηρίωσης: Να υποχρεώνεις τον διαφωνούντα με τις απόψεις σου να ανακαλύψει στοιχεία...υπέρ των δικών σου ισχυρισμών!

3) "Παρεσχέθησαν διερμηνέας και οδηγίες σε αλλοδαπή κυρία."


[quote:71e433e614="vngelis"]Ετυχε να ειμουνα σε νοσοκομειο και μπροστα στα ματια μου συγγενεις χρειαζοταν να δειξη το βιβλιαριο του ΙΚΑ ενω μια αλλοδαπη κυρια εκανε πως δεν ηξερε λεξη, τις εφεραν μεταφραστρια, και τις εδωσαν πληροφοριες το πως να παρει και βοηθεια, μετα απο αυτοκινητιστικο δυστυχημα.

Οταν ρωτησαν την κυρια που τις εκανε ολες τις προσφορες πως και γινεται και υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα στο νοσοκομιο μου ειπε αυτες ειναι οι οδηγιες της ΕΕ.

Μένει τώρα να μάθουμε ΤΙ αποδεικνύει αυτό το γεγονός (περί του οποίου υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ερωτηματικά αναπάντητα - π.χ. ΤΙ είδους αλλοδαπή κυρία ήταν αυτή;) ως προς το αν αληθεύουν οι ισχυρισμοί περί της "σύνταξης μέσα σε έναν χρόνο" και όλων των άλλων που μας απασχολούσαν (εμένα τουλάχιστον, διότι κάποιοι άλλοι ενδιαφέρονται, από ό,τι βλέπω, μόνο να αραδιάσουν φύρδην - μίγδην ό,τι έχουν διαθέσιμο, το οποίο προκαλεί ΑΝΤΙΠΑΘΕΙΑ προς τους Μετανάστες).

4) Ποικίλες εκτιμήσεις ως προς το αν είμαι βλάκας ή αν παριστάνω το βλάκα.

Όσοι μας διαβάζουν μπορούν να κρίνουν αν αυτό που ζήτησα, ήτοι ΣΤΟΙΧΕΙΑ περί του αν αληθεύουν οι ισχυρισμοί για "σύνταξη των αλλοδαπών σε έναν χρόνο", κλπ., μου έχει, μέχρι τώρα, δοθεί, ή όχι.

Μπορούν επίσης να κρίνουν αν με "συλλογιστικές" και "επιχειρήματα" όπως τα παραπάνω, υπάρχει προοπτική οι συγκεντρώσεις, όπως εκείνη τής 9/5/2009, να αποκτήσουν ποτέ άλλη μορφή, διαφορετική από αυτή της συγκεκριμμένης ημερομηνίας.

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 12:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητέ πα*****κα ή πα*****ιε obelix

Σου δοθήκαν τα στοιχεία για τις συντάξεις, αν δεν θες να τα δεις είναι θέμα καθαρής βλακείας ή ηλ********ς ή και πληρωμένης προβοκάτσιας
Να πας να βρεις την εφημερίδα μόνος σου, αν σε ενδιαφέρει το θέμα
Και το κείμενο έχω, και την εφημερίδα έχω να στην τρίψω στη μούρη

Τι θέλεις ρε ηλ***ε να σε πάρουμε από το χεράκι και να παίξουμε τους πράκτορες ;;;
Αν σε ενδιαφέρει τι γίνετε στη χώρα να τα βρίσκεις μόνος σου τα στοιχεία,
αν δεν είχα την εφημερίδα, αυτό θα σήμαινε ότι δεν χαρίζουν συντάξεις σε λαθρομετανάστες;;;
Ε;;;
Τόσο φανατικός οπαδός του Α***ν είσαι ;;;

Άκου μικρέ, δεν είναι δυνατόν να φοβόμαστε να συζητάμε τις μεθοδεύσεις για την καταλήστευση του Έλληνα πολίτη, γιατί θα πέσει προβοκάρισμα από τον κρατικοδίαιτο obelix

Πρόσεξε μην χάσω την ευγένεια μου, άχρηστε δασκαλάκο,

Κάτι λέει για τα **Ι τώρα ο Τριανταφυλλόπουλος θες να μας μιλήσεις η πρέπει να σου δώσουμε το βίντεο;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 9:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:20314a5b78="Obelix"][quote:20314a5b78="Anonymous"][quote:20314a5b78="Obelix"][size=18][color=black]Έχεις συγκεκριμμένα στοιχεία ότι γίνεται έτσι;


Υπάρχουν και παρά υπάρχουν. Υπολογιστή έχεις. Ψάξε βρέστα μόνος σου.

Άκρως ενδιαφέρουσα μέθοδος τεκμηρίωσης: Να υποχρεώνεις τον διαφωνούντα με τις απόψεις σου να ανακαλύψει στοιχεία...υπέρ των δικών σου ισχυρισμών!

Αχ, Obelix, Obelix! Τα κίνητρα σου είναι διαφορετικά. Γι’ αυτό δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε εποικοδομητικά. Εσύ προσπαθείς να βρεις «τεκμήρια» που θα αποστωμόσουν τον συνομιλητή σου. Εγώ, και όχι μόνο εγώ, αλλά ο κάθε πολίτης που νοιάζεται και θέλει να ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει σ’ αυτή την έρμη χώρα, έχει και την εσωτερική παρόρμηση να παρακολουθεί, στην έκταση που του είναι δυνατό τα τεκταινώμενα. Δεν το κάνει για να τα βγάλει πέρα σε διαδικτυακές δοκιμασίες νοημοσύνης. Θέλεις να ξέρεις τι συμβαίνει; Ψάξε. Εγώ γιατί να το κάνω για σένα; Για να σε πίσω; Εσύ Obelix, μας έβγαλες την Σοφοκλέους, την Γερανίου, τη Σωκράτους ειδυλλιακές περιοχές της Αθήνας! Αν δεν σε πείθει η ίδια η ζωή, κανείς δεν μπορεί να σε πείσει. Πρέπει να πέσει ο ουρανός στο κεφάλι σου και ίσως τότε βγάλεις απ’ τα μάτια τούς παραμορφωτικούς φακούς.
Επιστροφή στην κορυφή
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3778

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 9:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ηρέμησε!...Ηρέμησε!... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:332e5c36f6="Anonymous"]Αγαπητέ πα*****κα ή πα*****ιε obelix

Σου δοθήκαν τα στοιχεία για τις συντάξεις, αν δεν θες να τα δεις είναι θέμα καθαρής βλακείας ή ηλ********ς ή και πληρωμένης προβοκάτσιας
Να πας να βρεις την εφημερίδα μόνος σου, αν σε ενδιαφέρει το θέμα
Και το κείμενο έχω, και την εφημερίδα έχω να στην τρίψω στη μούρη

Τι θέλεις ρε ηλ***ε να σε πάρουμε από το χεράκι και να παίξουμε τους πράκτορες ;;;
Αν σε ενδιαφέρει τι γίνετε στη χώρα να τα βρίσκεις μόνος σου τα στοιχεία,
αν δεν είχα την εφημερίδα, αυτό θα σήμαινε ότι δεν χαρίζουν συντάξεις σε λαθρομετανάστες;;;
Ε;;;
Τόσο φανατικός οπαδός του Α***ν είσαι ;;;

Άκου μικρέ, δεν είναι δυνατόν να φοβόμαστε να συζητάμε τις μεθοδεύσεις για την καταλήστευση του Έλληνα πολίτη, γιατί θα πέσει προβοκάρισμα από τον κρατικοδίαιτο obelix

Πρόσεξε μην χάσω την ευγένεια μου, άχρηστε δασκαλάκο,

Κάτι λέει για τα **Ι τώρα ο Τριανταφυλλόπουλος θες να μας μιλήσεις η πρέπει να σου δώσουμε το βίντεο;;;


[quote:332e5c36f6="Anonymous"]Ρε ‘σύντροφε’ obelix
Γιατί δεν ζήτησες λινκ;;; ε;
Θες να μου σπάσεις τα νεύρα… μπαγάσα obelix
Και να φανταστείς ότι δεν έχω λινκ να στο τρίψω στα μούτρα…

Έχω την εφημερίδα ρε μπαγάσα…
Πάρτην :

Πηγή:Πρώτο Θέμα
αρ.φυλ. 205
σελ.42-43


Βλέπω ότι περνάς υστερική κρίση...

Αν εννοείς αυτή την εφημερίδα, θα τη βρω. ΜΟΝΟ αυτή είναι η πηγή, ή υπάρχουν και άλλες; Για να ψάξω μια και καλή.

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3778

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 10:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Βουλγαρία και ΙΚΑ. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και την βρήκα ήδη:

http://server.protothema.net/~sunday/downloads/205soma.pdf

Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα στη θεση τους:

1) Η είδηση αφορά άτομα που έχουν συμπληρώσει το όριο ηλικείας. Άνω των 60. Δεν αφορά άτομα "οποιασδήποτε ηλικείας" που μετά έναν χρόνο εισφορών θα παίρνουν σύνταξη, όπως προέκυπτε από την παρακάτω διατύπωση:


[quote:cb1b734fd2="vngelis"]Ποτε θα γινει το ιδιο για τις διαφορες στο ΕΣΥ στην Ελλαδα οπου αλλοδαποι δεν δινουν μια και εχουν προσβαση στο ΕΣΥ.
Η το γεγονος οτι πληρωνεις ενα χρονο εισφορες στο ΙΚΑ και παιρνεις συνταξη ελληνικη αντι Βουλγαρικη.


2) Η είδηση αφορά μόνο αλλοδαπούς από την Ε.Ε. Όχι Πακιστανούς κλπ. (τουλάχιστον...ώσπου να γίνουν και αυτές οι χώρες μέλη της Ε.Ε.)

3) Για να πάρει κανείς τέτοια σύνταξη πρέπει να διαμένει μόνιμα στην Ελλάδα. Και αυτό δεν ισχύει: Οι (ηλικειωμένοι) Βούλγαροι ενδιαφέρονται μεν να βγάλουν Ελληνική σύνταξη, θέλοντας, όμως, ταυτόχρονα, να ζουν στην Βουλγαρία, με τις φθηνότερες τιμές. Βέβαια υπάρχουν κυκλώματα που σκαρώνουν πλαστά στοιχεία περί διαμονής κλπ., με το αζημίωτο. Αποτέλεσμα: Πολλοί Βούλγαροι δοκιμάζουν τώρα την τύχη τους με αυτά τα παραθυράκια.

4) Οι μόνοι που είναι δυνατόν να το κάνουν αυτό (ήτοι να μένουν στη χώρα τους και να εισπράτουν Ελληνική σύνταξη) είναι, για την ώρα, ΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ. Και αυτοί μόνο από τη 1η Ιανουαρίου τοy 2009. Οι άλλες γειτονικές χώρες δεν ανήκουν (προς το παρόν!) στην Ε.Ε., ενώ οι άλλες χώρες τις Ε.Ε. (με συντάξεις χαμηλότερες των Ελληνικών) είναι κάπως...μακρυά ώστε να μένει κανείς εκεί και να πηγαινοέρχεται στην Ελλάδα για να πάρει την σύνταξή του. Εξαίρεση αποτελεί, ίσως, η Ρουμανία.

Μάλιστα, το "Πρώτο Θέμα" αναφέρει ότι όλοι όσοι έχουν επιχειρήσει έως τώρα να αποκτήσουν Ελληνική σύνταξη είναι, για την ακρίβεια ΒΟΥΛΓΑΡΕΣ. Επειδή μόνον αυτές μπορούν να κάνουν αυτήν την 1ος έτους εργασία που απαιτείται πριν βγει η σύνταξη, και που είναι δυνατόν να γίνει από άτομα της ηλικείας τους (καθαρίστριες, φροντίδα ηλικειωμένων, κ.α).

5) Τα παραπάνω δεν αφορούν μόνο την Ελλάδα, αλλά ΟΛΕΣ τις χώρες της Ε.Ε. Παντού μπορούν να πάνε αλλοδαποί και να βγάλουν σύνταξη, αρκεί να έχουν συμπληρώσει το όριο ηλικείας και να έχουν εργαστεί ένα έτος στη χώρα υποδοχής.

6) Τα παραπάνω αφορούν μόνο το ΙΚΑ.

Συνοψίζοντας: Τα παραπάνω ισχύουν εδώ και μερικούς, μόνον, μήνες (από 1/1/2009) και μόνο για ηλικειωμένους Βούλγαρους. Αυτό δε, εφόσον η είδηση του "Πρώτου Θέματος" είναι ακριβής. ΠΟΥ αλλού δημοσιεύεται;

Φυσικά, και έτσι ακόμα, το αναμενόμενο είναι να επέλθει ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ του ήδη ερειπωμένου ΙΚΑ. Μένει λοιπόν να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση:

Αν η Κρατούσα Τάξη βγάλει κέρδος από τα παραπάνω (π.χ. με την ενίσχυση της Βουλγαρικής αγοράς, όπου ήδη φιλοξενούνται πολλές Ελληνικές Βιομηχανίες και τα προϊόντα τους διατίθενται και στην εκεί αγορά) τότε η κατάσταση όχι μόνο θα διαιωνιστεί, αλλά και θα ΕΠΕΚΤΑΘΕΙ - με τις ανάλογες συνέπειες. Ίσως είναι επικερδέστερο για τους Βιομήχανους τα όποια χρήματα και συντάξεις να ξοδεύονται στη Βουλγαρία με τις φθηνότερες τιμές (και τον ως εκ τούτου μεγαλύτερο τζίρο) αντί στην Ελλάδα.

Αν η αφαίμαξη του ΙΚΑ αποτελεί ζημιά για την Κρατούσα Τάξη, τότε το φαινόμενο θα σταματήσει. Είμαστε ακόμα στην αρχή και δεν γνωρίζουμε.

Οπωσδήποτε τα παραπάνω δεν έχουν καμμία σχέση με την εκδοχή ενός...στρατού αλλοδαπών, όλων νεαρής ηλικείας, που έρχονται στηνν Ελλάδα κατά μάζες και σε έναν χρόνο μέσα αποκτούν πλήρη σύνταξη. ΑΥΤΟ έβγαινε από την αρχική διατύπωση. Και κανένας δεν μπήκε στον κόπο να δώσει τις απαραίτητες διευκρινήσεις. Αντίθετα πολλοί προτίμησαν να βρίσουν του σκοτωμού. Και δεν έχω αυταπάτες ότι το ίδιο θα κάνουν και τώρα....Μου είναι όμως αδιάφορο!

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3778

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 10:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΙΚΑ και Βυλγαρία - συνέχεια. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ιδού μερικά ακόμα σχετικά links:

http://www.greekinsight.com/?conID=21370#

http://www.ika.gr/gr/infopages/press/20090211.cfm

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/diakrat.cfm

http://www.elkosmos.gr/index.php?option=com_content&view=article&catid=96:2008-10-17-07-29-44&id=656:2009-02-18-00-38-44&Itemid=283

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2009 11:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

obelix έγραψε:
Παράθεση:
Οπωσδήποτε τα παραπάνω δεν έχουν καμμία σχέση με την εκδοχή ενός...στρατού αλλοδαπών, όλων νεαρής ηλικείας, που έρχονται στηνν Ελλάδα κατά μάζες και σε έναν χρόνο μέσα αποκτούν πλήρη σύνταξη.


Εάν δεν είναι πλήρης σύνταξη του ΙΚΑ, και είναι ισόβια σύνταξη τριτέκνων από τον ΟΓΑ τι θα πεις;
Ε;

Για παράδειγμα:
Ένας εικοσάχρονος Πακιστανός με την εγκυμονούσα σύζυγο του, έρχεται στην Ελλάδα με δυο παιδιά που τα δηλώνει δικά του,
παίρνει ισόβια σύνταξη από τον ΟΓΑ;
Ναι ή όχι ρε obelix;
Επιστροφή στην κορυφή
vngelis



Συμμετέχουν: 28 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 6526

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 1:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Βουλγαρία και ΙΚΑ. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
[[size=18]Και την βρήκα ήδη:

http://server.protothema.net/~sunday/downloads/205soma.pdf

Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα στη θεση τους:

1) Η είδηση αφορά άτομα που έχουν συμπληρώσει το όριο ηλικείας. Άνω των 60. Δεν αφορά άτομα "οποιασδήποτε ηλικείας" που μετά έναν χρόνο εισφορών θα παίρνουν σύνταξη, όπως προέκυπτε από την παρακάτω διατύπωση:


[quote:5c43443637="vngelis"]Ποτε θα γινει το ιδιο για τις διαφορες στο ΕΣΥ στην Ελλαδα οπου αλλοδαποι δεν δινουν μια και εχουν προσβαση στο ΕΣΥ.
Η το γεγονος οτι πληρωνεις ενα χρονο εισφορες στο ΙΚΑ και παιρνεις συνταξη ελληνικη αντι Βουλγαρικη.


2) Η είδηση αφορά μόνο αλλοδαπούς από την Ε.Ε. Όχι Πακιστανούς κλπ. (τουλάχιστον...ώσπου να γίνουν και αυτές οι χώρες μέλη της Ε.Ε.)







Οι διαφορες υπαρχουν θελεις δεν θελεις οπως και να το θεσεις.
Οι ιδιες διαφορες υπαρχουν αναμεσα στους Βρετανους και Πωλονους πχ.
Με δυο χρονια νομιμης εργασιας πετυχουν προσβαση στα ταμεια της Αγγλιας και εαν η γυναικα τους κανει παιδι εχουν δικαιωμα σε κρατικο διαμερισμα. Δηλαδη δεν εχουν εργαστη στην Αγγλια για πανω απο 2 χρονια με εισφορες στα ταμεια και περνουν ...διαμερισμα. Ο Βρεττανος που μεγαλωσε στη χωρα δεν εχει τα ιδια δικαιωματα εαν δεν κανει παιδι και εργαζεται 15χρονια αφου προτεραιοτητα πηγαινει στις μητερες με παιδια. Ο Πωλονος μετα 'χωριζει' εικονικα και η γυναικα κραταει το σπιτι. Εντωμεταξυ αυξανονται τα επιδοματα που πληρωνονται στην 'χωρισμενη' μητερα, ο ανδρας της εντωμεταξυ εργαζεται, χτιζει και αλλο σπιτι στην Πωλονια και αυτοι ζουν καλα και εμεις ...καλυτερα.

Με τις διαφορες στα κρατοι, στους μισθους, στα ταμεια ανεργιας, επιδοματα, συνταξεις, βαλε τους ολους μεσα σ'ενα καζανι και δημιουργηται ενα καπιταλιστικο μπουρδελο αφου η μαζικη ανεργια δεν εξαφανιστηκε ποτε απ'την Βρετανια, και η μαζικη μεταναστευση προσθετηκε σε αυτην την κατασταση. Οι αλλοδαποι εκ γεννητης μισουν τους Αγγλους οτι ειναι ...τεμπεληδες, λοποδυτες, αργοσχολοι, θελουν τσαι 5 φορες την ημερα (δηλαδη διαλλειμα!) αλλα δεν εχουν προβλημα να παρουν τα ταμεια τους για τα οποια δεν αγωνιστηκα ποτε, αντιθετως στην δουλεια τους ειναι τα τσιρακια των αφεντικων.

Ετσι γεννηθηκε απο μονο του κοντρα στις ξεπουλημενες συνδικαλιστικες ηγεσιες το συνθημα Βρετανικες Δουλειες για τους Βρεττανους Εργατες. Αμεσως ετρεξαν τους συστηματος οι 'ακρες' να το διαλυσουν. Η μεν κριτκαροντας τους εργατες σαν ...ρατσιστες, η δε λεγοντας οτι ειναι οπαδοι του φυλετισμου και γιατι οχι και του Χιτλερ. Ετσι ο καθενας απ'την μερια του κανει την δουλεια του.

Οι εργατες ομως δεν εχουν προσβαση σε σταθερη και μονιμη εργασια, τα αφεντικα προτιμουν αλλοδαπους, οι αλλοδαποι συνηθισμενη σε μια αλλη ζωη νομιζουν οτι εφθασαν σε ενα ...καπιταλιστικο παραδεισο και μολις βρουν την δυσκολη πανε και αυτοι στο ταμειο ανεργιας ακολουθωτας τον δρομο που χαραξαν οι Βρεττανοι, οχι ομως αναγνωριζοντας την αγωνιστηκοτητα τους, αλλα λογου τον 'αντι-ρατσισμο' τον δικο τους που 'παλεψαν' να παρουν τις εισφορες αλλων!

Παράθεση:

Οπωσδήποτε τα παραπάνω δεν έχουν καμμία σχέση με την εκδοχή ενός...στρατού αλλοδαπών, όλων νεαρής ηλικείας, που έρχονται στηνν Ελλάδα κατά μάζες και σε έναν χρόνο μέσα αποκτούν πλήρη σύνταξη. ΑΥΤΟ έβγαινε από την αρχική διατύπωση. Και κανένας δεν μπήκε στον κόπο να δώσει τις απαραίτητες διευκρινήσεις. Αντίθετα πολλοί προτίμησαν να βρίσουν του σκοτωμού. Και δεν έχω αυταπάτες ότι το ίδιο θα κάνουν και τώρα....Μου είναι όμως αδιάφορο!


Εαν εισαι κοινωνικα αποκλεισμενος και δεν ξερεις τι γινεται κατω απ'τη μυτη σου η δεν γνωριζεις της διαφορες και την αμερικανικη πολιτικη να στηριχθη η Αν Ευρωπη κατα οσο το δυνατον το πιο πολυ, σε βαρος της ευρωπαικης εργατικης ταξης και τις κατακτησεις τις τοτε κρυβεις την πραγματικοτητα επιτηδες να δικαιολογησεις τις διαφορες που ολοι ξερουν οτι υπαρχουν.
Να σου κανω μια λιστα απο πολλες διαφορες που γνωριζω εγω

-Οταν δηλωνεις 'πολιτικος προσφυγας' δεν χρειαζεται να πληρωνεις
διδακτρα, για βιβλια, για μεταφορες, σου δινουν σπιτι, σου δινουν και αυτοκινητο, σου δινουν και επιδοματα για το νοικι, τα δημοτικα τελη, τα παιδια, μεταφραστικες υπηρεσιες,
-Το 80% ολων των νεων δουλιεων δωθηκαν σε αλλοδαπους στην τελευταια 10ετια
-Προσλαμβανουν αλλοδαπους απο αλλες χωρες.
-Δεν διαφημοζονται οι δουλειες στην χωρα που ζεις
-Ο αλλοδαπος μπορει να πιασει δουλεια χωρις ελεγχο για το παρελθον του αφου η χωρα του δεν χρειαζεται να δωσει καν πληροφοριες στην Αγγλικη αστυνομια
-Οταν πιανουν αλλοδαπο στα τραινα μιλαει ξενα και δεν του δινουν προστιμο
-Η αστυνομια δεν πιανει αλλοδαπους αφου βαριεται να βρει απο που ειναι και τι γλωσσα μιλανε αφου θα κανει ωρες στο τμημα για ενα ατομο
-Χαλανε εκκατομυρια σε μεταφραστες για να απαντουν σε ερωτησεις αλλοδαπων
-Σε ποσοστο του πλυθησμου πιο πολλα λεφτα χαλανε σε δικηγορους τα κρατικα ταμεια για τις υποθεσεις αλλοδαπων παρα των ντοπιων αφουν εχουν δικαιωμα σε δικηγορους για μεταναστευτικα ζητηματα εαν δεν εχουν μια
-Πιο πολλα παιδια γεννανε αλλοδαποι και το Αγγλικο ΕΣΥ χαλαει πιο πολλα για τις μητερες που γεννανε οπου ντοπιοι εχουν χασει την προσβαση σε κρατικα νοσοκομια αφου ειναι πληρες
-Αναγκαζονται να στελνουν τα παιδια τους σε ιδιωτικα σχολεια για να μαθουν αγγλικα οταν οι ταξεις τους, οι καθηγητες τους ειναι ολοι ξενοι
-Δεν χρειαζεται να εχει τα ιδια διπλωματα ο ντοπιος με τον ξενο οταν ασκει διαφορα επαγγελματα, απο καθηγητες, γιατροι, δικηγοροι κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3778

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 3:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Περαιτέρω "στοιχεία". Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:71047bee6e="Anonymous"]obelix έγραψε:
Παράθεση:
Οπωσδήποτε τα παραπάνω δεν έχουν καμμία σχέση με την εκδοχή ενός...στρατού αλλοδαπών, όλων νεαρής ηλικείας, που έρχονται στηνν Ελλάδα κατά μάζες και σε έναν χρόνο μέσα αποκτούν πλήρη σύνταξη.


Εάν δεν είναι πλήρης σύνταξη του ΙΚΑ, και είναι ισόβια σύνταξη τριτέκνων από τον ΟΓΑ τι θα πεις;
Ε;

Για παράδειγμα:
Ένας εικοσάχρονος Πακιστανός με την εγκυμονούσα σύζυγο του, έρχεται στην Ελλάδα με δυο παιδιά που τα δηλώνει δικά του,
παίρνει ισόβια σύνταξη από τον ΟΓΑ;
Ναι ή όχι ρε obelix;


Για δώσε link. Ή εφημερίδα, ή ο,τιδήποτε. Η δική σου διατύπωση δεν με καλύπτει.
_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Obelix



Συμμετέχουν: 08 Δεκ 08
Δημοσιεύσεις: 3778

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 4:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ;;; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:3b63d982bd="vngelis"]Οι διαφορες υπαρχουν θελεις δεν θελεις οπως και να το θεσεις.
Οι ιδιες διαφορες υπαρχουν αναμεσα στους Βρετανους και Πωλονους πχ.
Με δυο χρονια νομιμης εργασιας πετυχουν προσβαση στα ταμεια της Αγγλιας και εαν η γυναικα τους κανει παιδι εχουν δικαιωμα σε κρατικο διαμερισμα. Δηλαδη δεν εχουν εργαστη στην Αγγλια για πανω απο 2 χρονια με εισφορες στα ταμεια και περνουν ...διαμερισμα. Ο Βρεττανος που μεγαλωσε στη χωρα δεν εχει τα ιδια δικαιωματα εαν δεν κανει παιδι και εργαζεται 15χρονια αφου προτεραιοτητα πηγαινει στις μητερες με παιδια. Ο Πωλονος μετα 'χωριζει' εικονικα και η γυναικα κραταει το σπιτι. Εντωμεταξυ αυξανονται τα επιδοματα που πληρωνονται στην 'χωρισμενη' μητερα, ο ανδρας της εντωμεταξυ εργαζεται, χτιζει και αλλο σπιτι στην Πωλονια και αυτοι ζουν καλα και εμεις ...καλυτερα.


Το βασικό ερώτημά μου παραμένει αναπάντητο. ΕΚΑΤΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ "ΓΕΓΟΝΟΤΑ" δεν αξίζουν μία χωρίς ΕΡΜΗΝΕΙΑ.

ΓΙΑΤΙ φέρνουν τους αλλοδαπούς; Για να ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ; Ή για να ΞΟΔΕΥΤΟΥΝ; ΑΝ κερδίζουν με το να χαρίζουν αφειδώς διαμερίσματα, ΤΙ κερδίζουν; Και ΠΩΣ;

Όταν, δε, λέω "κέρδος", εννοώ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΕΡΔΟΣ. Δίνω 1 και εισπράτω - ΒΡΑΧΥΠΡΟΘΕΣΜΑ! - 1000. Τα περί "σχεδίου διάλυσης των Ευρωπαϊκών Εθνών και Κρατών", ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. Απλά μεταθέτουν το ερώτημα: ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ / ΒΡΑΧΥΠΡΟΘΕΣΜΑ) ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΩΝ ΚΡΑΤΩΝ;

Εφόσον δεν έχετε απαντήσει σε αυτό, δεν έχετε απαντήσει σε ΤΙΠΟΤΑ.


[quote:3b63d982bd="vngelis"]Εαν εισαι κοινωνικα αποκλεισμενος και δεν ξερεις τι γινεται κατω απ'τη μυτη σου η δεν γνωριζεις της διαφορες και την αμερικανικη πολιτικη να στηριχθη η Αν Ευρωπη κατα οσο το δυνατον το πιο πολυ, σε βαρος της ευρωπαικης εργατικης ταξης και τις κατακτησεις τις τοτε κρυβεις την πραγματικοτητα επιτηδες να δικαιολογησεις τις διαφορες που ολοι ξερουν οτι υπαρχουν.

"Στήριξη, λοιπόν, της Αν. Ευρώπης, σε βάρος των Δυτικοευρωπαίων Εργατών". Έστω! Αρκεί λοιπόν μία Αμερικανική ντιρεκτίβα για να αρχίσουν τα Ευρωπαϊκά Κράτη και Αστικές Τάξεις να ΞΗΛΩΝΟΝΤΑΙ για να στηρίξουν τους Ανατολικοευρωπαίους; Διότι ανεξάρτητες Αστικές Τάξεις στηνΕυρώπη ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Όταν το συμφέρον τους είναι να παίρνουν πετρέλαιο από τη Ρωσσία, φτιάχνουν πετρελαιαγωγούς. Καταφέρνοντας θανάσιμο πλήγμα στο δολλάριο, και αναγκάζοντας τους Υπερατλαντικούς Πάτρωνες ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΝΑΛΩΜΑ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ ΕΛΛΑΔΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΓΑΛΛΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ, με την ελπίδα να τους αποτρέψουν. Όταν η Περσία, το (προκατοχικό) Ιράκ, ο Τσάβες κλπ προτιμούν το ΕΥΡΩ αντί του Δολλαρίου για αγοραπωλησίες πετρελαίου, τότε η Ε.Ε. εξυπηρετεί τα συμφέροντά της έστω και σε θανάσιμο βάρος των Η.Π.Α.

Όταν τα ταμεία ΞΗΛΩΝΟΝΤΑΙ για να δίνουν έτσι "αβέρτα" διαμερίσματα, ΤΙ συμφέρον έχουν οι Δυτικοευρωπαίοι Αστοί. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ για το ΕΝΑ που ξοδεύουν σε διαμερίσματα και τσάμπα ασφαλιστικά; Και ΠΩΣ;

Και μη μου πει κανείς πως "τα λεφτά των ταμείων είναι λεφτά του Λαού". Από την ώρα που βρίσκονται στον κρατικό κορβανά βρίσκονται στις τσέπες της Αστικής Τάξης. Τελεία και παύλα. ΑΥΤΗ ξηλώνεται.

Υπενθυμίζω, επ' ευκαιρία, πως βρισκόμαστε σε περίοδο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ. Πέρα από το φαινόμενο να μένουν χιλλιάδες Εργαζόμενοι στο δρόμο, έχει καταστεί ιδιαίτερα διαδεδομένο το να ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ ΚΟΛΟΣΣΟΙ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ, και να γίνονται στάχτη. Μη μου πει λοιπόν κανείς πως ξοδεύουν με..."μακροπρόθεσμους στόχους" και "βάση πειθαρχημένου σχεδίου" (ΑΝ υποτεθεί πως κάτι τέτοιο είναι ποτέ δυνατό να συμβεί στον Καπιταλισμό).

Δεν μου αρκεί να μάθω γεγονότα. Θέλω να ακούσω ΕΡΜΗΝΕΙΑ!

_________________
ILS SONT FOUS, CES AMERICAINS!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό το βήμα έχει αναγνωσιμότητα. Ήδη έφτασε τις 762 επισκέψεις,και συνεχίζουμε.Ψάξτε να του δώσετε ερμηνείες να τελειώνουμε επιτέλους!!


Υ.Γ α άκουσα οτι ανέλαβε Τούρκοςστρατήγος στο νατόικο στρατηγείο της Λάρισας.Μικρή σημασία βέβαια έχει απλά το αναφέρω για την ιστορία,το βασικό εδώ είναι να πείσουμε τον κόσμο οτι το άσπρο είναι όντως άσπρο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 11:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Περαιτέρω "στοιχεία". Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote:0ec419f972="Obelix"][quote:0ec419f972="Anonymous"]obelix έγραψε:
Παράθεση:
Οπωσδήποτε τα παραπάνω δεν έχουν καμμία σχέση με την εκδοχή ενός...στρατού αλλοδαπών, όλων νεαρής ηλικείας, που έρχονται στηνν Ελλάδα κατά μάζες και σε έναν χρόνο μέσα αποκτούν πλήρη σύνταξη.


Εάν δεν είναι πλήρης σύνταξη του ΙΚΑ, και είναι ισόβια σύνταξη τριτέκνων από τον ΟΓΑ τι θα πεις;
Ε;

Για παράδειγμα:
Ένας εικοσάχρονος Πακιστανός με την εγκυμονούσα σύζυγο του, έρχεται στην Ελλάδα με δυο παιδιά που τα δηλώνει δικά του,
παίρνει ισόβια σύνταξη από τον ΟΓΑ;
Ναι ή όχι ρε obelix;


Για δώσε link. Ή εφημερίδα, ή ο,τιδήποτε. Η δική σου διατύπωση δεν με καλύπτει.

ρε obelix

απάντησε σε αυτό που ρωτώ και άσε τις υπεκφυγές

εάν δεν ξέρεις ή να μην το συζητάς το θέμα ή να κοιτάξεις να μάθεις…
δεν έχω καμία δουλειά να σε πάρω απ’ το χεράκι να σου μάθω γράμματα…

και τώρα απάντησε…
παίρνουν τέτοιες συντάξεις ή πρέπει να ασχοληθείς με τίποτα άλλο ;;;
Επιστροφή στην κορυφή
vngelis



Συμμετέχουν: 28 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 6526

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 1:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ;;; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:


Το βασικό ερώτημά μου παραμένει αναπάντητο. ΕΚΑΤΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ "ΓΕΓΟΝΟΤΑ" δεν αξίζουν μία χωρίς ΕΡΜΗΝΕΙΑ.

ΓΙΑΤΙ φέρνουν τους αλλοδαπούς; Για να ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ; Ή για να ΞΟΔΕΥΤΟΥΝ; ΑΝ κερδίζουν με το να χαρίζουν αφειδώς διαμερίσματα, ΤΙ κερδίζουν; Και ΠΩΣ;

Όταν, δε, λέω "κέρδος", εννοώ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΕΡΔΟΣ. Δίνω 1 και εισπράτω - ΒΡΑΧΥΠΡΟΘΕΣΜΑ! - 1000. Τα περί "σχεδίου διάλυσης των Ευρωπαϊκών Εθνών και Κρατών", ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. Απλά μεταθέτουν το ερώτημα: ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ / ΒΡΑΧΥΠΡΟΘΕΣΜΑ) ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΩΝ ΚΡΑΤΩΝ;

Εφόσον δεν έχετε απαντήσει σε αυτό, δεν έχετε απαντήσει σε ΤΙΠΟΤΑ.




Και ερμηνεια να ειχες τις διαφορες θα τις αναιρουσες οχι επειδη υπαρχουν αλλα επειδη δεν εχεις ταχα ...ερμηνεια.

Οι πολυεθνικες γιατι πηγαν εξωτερικο? Για να κερδισουν. Το κερδος ομως δεν ειναι στατικο φαινομενο, επειδη κερδιζεις σημερα δεν σημαινει οτι θα κερδιζεις παντα. Γιατι εφεραν λαρομεταναστες στην Ελλαδα το 1990. Για να βοηθησουν την επεμβαση στην Αν Ευρωπη αρχικα αλλα μετα εγινε η διαλυση της Γιουγκοσλαβιας και τωρα θελουν την διαλυση της Ελλαδας.

Η πολυδιασπαση των χωρων βοηθαει την Αμερικη στις γεοστρατηγικες της επιδιωξεις. Η ερμηνεια αυτη ειναι πολυ απλη για τους λατρεις της πολυπολιτισμικοτητας οχι επειδη δεν ειναι σωστη αλλα να, μια ζωη πουλαγαν παραμυθια οτι ειταν αντι-αμερικανοι και τωρα εγιναν αμερικανακια, στο παρα πεντε, στην ωρα που διαλυεται.


Παράθεση:
"Στήριξη, λοιπόν, της Αν. Ευρώπης, σε βάρος των Δυτικοευρωπαίων Εργατών". Έστω! Αρκεί λοιπόν μία Αμερικανική ντιρεκτίβα για να αρχίσουν τα Ευρωπαϊκά Κράτη και Αστικές Τάξεις να ΞΗΛΩΝΟΝΤΑΙ για να στηρίξουν τους Ανατολικοευρωπαίους; Διότι ανεξάρτητες Αστικές Τάξεις στηνΕυρώπη ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Όταν το συμφέρον τους είναι να παίρνουν πετρέλαιο από τη Ρωσσία, φτιάχνουν πετρελαιαγωγούς. Καταφέρνοντας θανάσιμο πλήγμα στο δολλάριο, και αναγκάζοντας τους Υπερατλαντικούς Πάτρωνες ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΝΑΛΩΜΑ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ ΕΛΛΑΔΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΓΑΛΛΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ, με την ελπίδα να τους αποτρέψουν. Όταν η Περσία, το (προκατοχικό) Ιράκ, ο Τσάβες κλπ προτιμούν το ΕΥΡΩ αντί του Δολλαρίου για αγοραπωλησίες πετρελαίου, τότε η Ε.Ε. εξυπηρετεί τα συμφέροντά της έστω και σε θανάσιμο βάρος των Η.Π.Α.


Και η διαλυση του ευρωπαικου ιμπεριαλισμου στον μεσο-πολεμο δεν ειταν ευθυγραμμο προτσες. Οι Αγγλοι αναγκαστηκαν σε κοντρα με την Γερμανια περα και ξεχωρα οτι την υποστηριζαν στον πολεμο της κατα της Σοβιετικης Ενωσης. Οσο και η ΕΕ να προσπαθει να υποστηριξη τα δικα της συμφεροντα η λαθρομεταναστευση ειναι ο δουρρειος υπος της Αμερικης και αυτο φαινεται απ'την κοντρα που ειχε με την Γαλλια εχθες οταν οι Γαλλου τους ειπαν να μην λενε στους Ευρωπαιους γιατι χρειαζονται την Τουρκια στην ΕΕ αφου αυτοι δεν λενε γιατι πρεπει να ειναι και το Μεξικο στην Αμερικανικη ενωση.
Παράθεση:

Όταν τα ταμεία ΞΗΛΩΝΟΝΤΑΙ για να δίνουν έτσι "αβέρτα" διαμερίσματα, ΤΙ συμφέρον έχουν οι Δυτικοευρωπαίοι Αστοί. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ για το ΕΝΑ που ξοδεύουν σε διαμερίσματα και τσάμπα ασφαλιστικά; Και ΠΩΣ;

Και μη μου πει κανείς πως "τα λεφτά των ταμείων είναι λεφτά του Λαού". Από την ώρα που βρίσκονται στον κρατικό κορβανά βρίσκονται στις τσέπες της Αστικής Τάξης. Τελεία και παύλα. ΑΥΤΗ ξηλώνεται.

Υπενθυμίζω, επ' ευκαιρία, πως βρισκόμαστε σε περίοδο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ. Πέρα από το φαινόμενο να μένουν χιλλιάδες Εργαζόμενοι στο δρόμο, έχει καταστεί ιδιαίτερα διαδεδομένο το να ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ ΚΟΛΟΣΣΟΙ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ, και να γίνονται στάχτη. Μη μου πει λοιπόν κανείς πως ξοδεύουν με..."μακροπρόθεσμους στόχους" και "βάση πειθαρχημένου σχεδίου" (ΑΝ υποτεθεί πως κάτι τέτοιο είναι ποτέ δυνατό να συμβεί στον Καπιταλισμό).

Δεν μου αρκεί να μάθω γεγονότα. Θέλω να ακούσω ΕΡΜΗΝΕΙΑ!


Το κερδος ειναι πολιτικο. Λειτουργει ψυχολογικα οτι κανενας που μεγαλωσε σε μια χωρα δεν εχει κανενα δικαιωμα υπαρξης. Ουτε δικαιωμα στη δουλεια ουτε στην γη, ουτε στην εκπαιδευση. Ανα πασα στιγμη ο τελευταιος στην σειρα γινεται πρωτος και ο πρωτος γινεται τελευταιος.
Το εαν το συστημα γινει σταχτης δεν αναιρει το γεγονος οτι προτιμουν την λαθρομεταναστευση αφου καλυτερα να εχουν τους πλυθησμου να πολεμανε μεταξη τους παρα να πολεμανε αυτους. Η δυναμη ενος λαου εγκυηται απ'το γεγονος οτι δεν εχει πολυδιασπαστη η οτι δεν εχει γινει μειοψηφια στην ιδια του τη χωρα. Απ'την στιγμη που εχουν γινει αυτα εχιε χασει το παιχνιδι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    patari.org Αρχική σελίδα -> Πολιτική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Hellenic (Greek) by Alex Xenias - Διορθώσεις:Αλφόνσος Πάγκας